Festivalul National de Teatru Editia a 23-a

Festivalul Naţional de Teatru este organizat de Uniunea Teatrală din România (UNITER) în parteneriat cu Institutul Cultural Român (ICR) şi finanţat de către Ministerul Culturii prin ArCuB. Acesta a devenit deja un eveniment de tradiţie, afându-se la a 23-a ediţie. Directorul artistic al acestei ediţii este criticul Alice Georgescu.

Festivalul Naţional de Teatru este un eveniment cu renume internaţional şi are ca scop promovarea şi creaţiei teatrale contemporane atât din ţară, cât şi din străinătate, precum şi susţinerea dialogului cultural european, dar şi maximizarea apetitului pentru teatru a publicului iubitor de cultură.

Anul acesta vor fi aduse în atenţia publicului peste 27 de spectacole din stagiunea curentă a teatrelor din toată ţara. Festinul dramaturgic va cuprinde atât capodoperele nemuritoarele ale celebrilor creatori de artă dramatică, cât şi opere contemporane.

De asemenea în jurul acestui eveniment se vor contura diverse alte manifestări culturale şi artistice printre care regăsim: lansări de carte, expoziţii, workshop-uri, conferinţe şi dezbateri.

Biletele pot fi achiziționate de la casele de bilete ale următoarelor instituţii: Teatrul Naţional Bucureşti, Opera Naţională Bucureşti, Teatrul Odeon, Teatrul Bulandra, Teatrul Nottara, Teatrul ACT, ArCuB, Teatrul Mic, Teatrul de Comedie, Teatrul Evreiesc de Stat, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, UNTEATRU, Godot Café-Teatru, precum şi on-line, de pe site-urile teatrelor care găzduiesc spectacolele.

 

PROGRAM

 

            Vineri, 25 octombrie

17:00Cinemateca Union – Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film
21:00Teatrul Odeon, Sala Majestic – Troienele, după Euripide, regia: Andrei Serban, Opera Nationala Iaşi
23:00Radio România Cultural – Vă place Brahms?, după Françoise Sagan, dramatizarea şi regia artistică: Leonard Popovici

            Sâmbătă, 26 octombrie
17:00 şi 21:00Teatrul Odeon, Sala Majestic –Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi
18:00 - Fundaţia Löwendal – Vernisajul expoziţiei “Spaţii imaginare” (machete-schiţe-video) a scenografului Helmut Stürmer
18:00Teatrul Evreiesc de Stat – Yentl de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia: Erwin SimSensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
21:00Teatrul ACT – Iluzii de Ivan Viripaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT Bucureşti şi Asociatia Catharsis
21:00ArCuB – Insemnarile unui nebun de N.V. Gogol, regia: Felix Alexa, ArCuB (Centrul de Proiecte Culturale al Municipiului Bucureşti)
23:00 – Radio România Cultural – AmphitryodePlaut, adaptare radiofonică de Radu Popescu şi Maria Marin, regia artistică: Dan Puican
           
            Duminică, 27 octombrie
 
17:00 şi 21:00 – Teatrul Odeon, Sala Majestic – Troienele, după Euripide, regia: Andrei Şerban, Opera Naţională Iaşi
18:00 – Teatrul Mic – A douasprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Alexandru Măzgăreanu, Teatrul „Regina Maria” Oradea
18:00Teatrul Evreiesc de Stat – Yentl de Leah Napolin şi Isaac Bashevis Singer, regia: Erwin SimSensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
18:00Teatrul National Bucureşti, Sala Studio – Avarul de Molière, regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe
21:00ArCuB – Însemnările unui nebun de N.V. Gogol, regia: Felix Alexa, ArCuB (Centrul de Proiecte Culturale al Municipiului Bucureşti)
21:00Teatrul de Comedie, Sala Noua – Urâtul de Marius von Mayenburg, regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie Bucureşti
23:00Radio România Cultural – Ginerele domnului Poirier de Émile Augier, regia artistică: Dan Puican

           
 
            Luni, 28 octombrie
17:00Cinemateca Union – Nunta mută, regia: Horaţiu Mălăele, distribuit în România de Transilvania Film
18:00Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mică – Conul Leonida faţă cu reacţiunea de I.L.Caragiale, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional Bucureşti
18:00 - Teatrul Mic – A douasprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Alexandru Măzgăreanu, Teatrul „Regina Maria” Oradea
18:00Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio – Avarul de Molière, regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe
19:00Cinemateca Union – Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film
21:00Opera Naţională Bucureşti – Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcarete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
21:30Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia – Năpasta de I.L. Caragiale, regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti
23:00 – Radio România Cultural – Toţi cei care cad de Samuel Beckett, regia artistică: Attila Vizauer
            Marţi, 29 octombrie
14:00Cinemateca Union –Undeva la Palilula,regia: Silviu Purcarete,distribuit in Romania de Transilvania Film – 2h 25 min /
17:00 şi 21:00 –  Teatrul „Bulandra”, Sala „Toma Caragiu” –Leonida Gem Session, adaptare dupa Caragiale in cadere libera,regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
18:30 – Opera Naţională Bucureşti – Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
21:00Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio –Solitaritate, o co-producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Théatre National de la Communauté Française de Belgique, în colaborare cu Le Festival d’Avignon 2014. Spectacol realizat in cadrul Proiectului „Oraşe pe scenă” / „Villes en Scene”
21:30Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia – Năpasta de I.L. Caragiale, regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti
21:30Teatrul Odeon, Sala Studio – Muzica Teatrului Next Generation: un proiect de Tibor Cári şi The Theatre Fleas Orchestra
23:00Radio România Cultural – La PuntadeYvette Z’ Gragen, regia artistică: Leonard Popovici

           
            Miercuri, 30 octombrie
 
14:30Cinemateca Union – Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit in România de Transilvania Film
17:30 şi 21:00  – Teatrul Odeon, Sala Majestic – O scrisoare pierdută  de I. L. Caragiale, regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
19:00Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio – Solitaritate, o co-producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu şi Théatre National de la Communauté Française de Belgique, în colaborare cu Le Festival d’Avignon 2014. Spectacol realizat in cadrul Proiectului „Oraşe pe scenă” / „Villes en Scene”
21:00Godot Café-Teatru – Hai Iu Iu Nu Hey You You, concert remix-uri Maria Tănase, muzica: Vlaicu Golcea, regia: Radu Afrim
21:30Teatrul ACT – Iluzii de Ivan Viripaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT Bucureşti şi Asociaţia Catharsis
21:30UNTEATRU – Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU Bucureşti
23:00Radio România Cultural – Capriciile Fenisei de Lope de Vega, adaptarea radiofonică şi regia artistică: Dan Puican

            Joi, 31 octombrie
14:30Cinemateca Union – Undeva în Palilula, regia: Silviu Purcărete, distribuit in România de Transilvania Film
18:00 şi 21:30Teatrul „Bulandra”, Sala „Toma Caragiu” – Domnul Swedenborg vrea să viseze, scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Naţional  „Vasile Alecsandri” Iaşi
18:00: Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan” – Paparazzi sau Cronica unui rasărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caita, Teatrul de Nord Satu Mare
20:00Opera Naţională Bucureşti – Pescaruşul de A.P.Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul German de Stat Timişoara
20:30 - Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei” – Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
23:00Radio România Cultural – Calina roşie de Vasili Sukşin, dramatizarea radiofonică: Paul Tumanian, regia artistică: Leonard Popovici
            Vineri, 1 noiembrie
18:00 – Opera Naţională Bucureşti – Pescăruşul de A.P. Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul German de Stat Timişoara
18:00Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei” –  Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu, Teatrul Naţional Tărgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
18:00 – Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”– Scene din viaţa insectelor – mister psihedelic muzical – de Karel şi Josef Čapek, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
19:00Cinemateca Union – Nuntă mută, regia: Horatiu Malaele, distribuit în România de Transilvania Film
20:00Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan” – Paparazzi sau Cronica unui răsărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caita, Teatrul de Nord Satu Mare
21:30Radio România Cultural – Matuşa noastră de Hans Christian Andersen, traducerea şi dramatizarea radiofonică: Sanda Socoliuc, regia artistică: Attila Vizauer
22:00UNTEATRU – Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU Bucureşti

            Sâmbătă, 2 noiembrie
14:00Radio România Cultural – Arca lui Noe de Lucian Blaga, adaptarea şi regia artistică: Cristian Munteanu
17:00Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”– Scene din viaţa insectelor – mister psihedelic muzical – de Karel şi Josef Čapek, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”
19:00Teatrul „Nottara”, Sala „George Constantin” (Studio) – Gardenia de Elżbieta Chowaniec, regia: Gábor M. Koltay, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
19:00Cinemateca Union –Faust, regia: Aleksandr Sokurov, distribuit în România de Transilvania Film
21:00Teatrul de Comedie, Sala Nouă – Urâtul de Marius von Mayenburg, regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie Bucureşti
21:30 – Teatrul Odeon, Sala Majestic – Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Naţional Timişoara

            Duminică, 3 noiembrie
14:00 – Radio România Cultural – Puricele în ureche de Georges Feydeau, adaptarea radiofonică:  Mircea Popescu, regia artistică: Dan Puican
17:00 şi 21:00Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictura – Bezna de mină de Csaba Székely, regia: Aba Sebestyén, Studioul Yorick şi Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
18:00Teatrul „Nottara”, Sala „George Constantin” (Studio) – Gardenia de Elżbieta Chowaniec, regia: Gábor M. Koltay, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
19:00Teatrul „Bulandra”, Sala „Liviu Ciulei” – Îngropaţi-mă pe dupa plintă, dupa Pavel Sanaev, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul „Bulandra” Bucureşti
19:00 – Cinemateca Union – Undeva la Palilula, regia: Silviu Purcărete, distribuit în România de Transilvania Film
20:30 - Teatrul Odeon, Sala Majestic – Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Naţional Timişoara

FNT2013

Cuvinte cheie:  , , ,

Lasa un comentariu